Szanowni Państwo

od 01 marca 2021r. Fundacja Restart wraz grupą nieformalną Kijowa Oksa, rozpoczyna realizację projektu pn. Międzypokoleniowe i międzysektorowe ABC Nordic Walking.

Głównym celem podjętych działań jest integracja międzypokoleniowa osób w podeszłym wieku i w wieku produkcyjnym z osobami młodymi poprzez wspólne spędzanie czasu wolnego, wspólna naukę prawidłowego chodzenia - nordic walking, oraz wspólne biesiadowanie po warsztatach z nordic walking. Warto podkreślić, że wskazane miejsca odbywania się zajęć to kluby seniora w których często w godzinach kiedy seniorzy w nich nie przebywają zajęcia mają dzieci. Mimo wspólnego „dachu nad głową” niestety te dwa pokolenia rzadko spędzają ze sobą czas i  przez to nie nawiązują ze sobą relacji tak korzystnych dla obu stron. „Międzypokoleniowe i międzysektorowe ABC Nordic Walking” jest idealna inicjatywą do realizacji powyższych celów.

Projekt adresowany jest do min. 42 osób bez ograniczeń wiekowych zamieszkujących Gminę Oksa z różnych sektorów (Klub Seniora Błogoszów, Gminny Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Oksie, PWD w Błogoszowie, GOPS w Oksie, Gmina w Oksie). Uczestnicy  „Międzypokoleniowego i międzysektorowego ABC Nordic Walking” w trakcie 10 spotkań  z licencjonowanym trenerem poznają historię nordic walking, aspekty zdrowotne uprawiania tego sportu oraz prawidłową technikę chodzenia z kijkami. Zajęcia będą odbywać się raz w tygodniu w miejscowości Błogoszów. Czas trwania treningu- ok. 90min (rozgrzewka, część główna- marsz z kijami, część końcowa- rozciąganie, ćwiczenia oddechowe). Zajęcia z trenerem zachęcą uczestników do systematycznego uprawiania sportu, co jest kluczem w uzyskaniu pełnych korzyści zdrowotnych. Chodzenie z kijkami jest tanią aktywnością ruchową (nie wymaga drogiego sprzętu), co jest jej atutem. Można go uprawiać wszędzie, o każdej porze roku. Integruje społeczeństwo- podczas marszu możemy prowadzić konwersację, a co najważniejsze nie ma przeciwskazań zdrowotnych. Jest ważnym elementem wspomagającym w walce z chorobami kręgosłupa, otyłością – a te choroby dotykają zarówno osoby w podeszłym wieku ale również coraz częściej młodzież czy dzieci.

Projekt będzie realizowany na terenie powiatu jędrzejowskiego, gmina Oksa, miejscowość Oksa i Błogoszów.